Історія появи і види сатину
- 17 січня 2021 00:36:50
- Переглядів: 1123
Сатин - ідеальна тканина для пошиття багатьох типів виробів, від одягу до постільної білизни. Технологічно сатин виготовляють шляхом подвійного переплетення бавовняних натуральних ниток, в зв'язку з чим тканина має право називатися екологічною. Одержуване полотно досить щільне, однак незважаючи на це має шовковисту структуру і глянсовий блиск. Саме за зовнішні властивості сатин набув значної популярності.
Сатин гігроскопічний та міцний, має зносостійкість, не викликає алергії. Добре зарекомендував себе при пранні: не втрачає форму і не линяє, якщо виріб виготовлено і пофарбовано на спеціальному обладнанні. Та й при носінні сатин дуже зручний і практично не мнеться.
Історія сатину
Назва «сатин» з'явилася в середні віки, так називалося давньокитайське портове місто, звідки вивозили тканини, в тому числі і сатин. Однак в ті часи сатином називали гладку шовкову тканину з благородним блиском. Китайські майстри першими помітили, що чим сильніше скручена нитка, тим більшого блиску набуває тканина і успішно користувалися своїм секретом. Вперше сатин з'явився в Європі в 12 столітті в Римській Італії. За два наступні сторіччя деяким європейським монархам все ж пощастило побачити це диво китайських майстрів - сатинову постільну білизну. Уособленням багатства, розкоші і знаті в ті століття був саме сатин. Хоча в Італії того часу і намагалися виготовляти полотно, вив'язуючи його гачком, проте настільки довгий і трудомісткий процес не сприяв популяризації сатину. У 17 столітті у Франції була винайдена кругова машина, яка виготовляла полотно у вигляді труби. Сатинові вироби поступово почали витісняти вироби «хенд-мейд», адже при машинному виробництві часові витрати значно зменшилися.
Пізніше, на початку 20 століття, в епоху розвитку індустріалізації, змінилася технологія виготовлення сатину. У його структуру стали додавати бавовну, а то і зовсім робили з бавовни, що значно здешевлювало виробництво, також надавало значної міцності цій тканині. Сатин нарешті став доступним простому населенню.
Мерсеризація
Процес мерсеризації винайшов британський вчений Джон Мерсер в середині 19 століття, проте популярності ця технологія набула лише до кінця століття. Суть мерсеризації полягає в тому, що при обробці готових бавовняних тканин розчином лугу вони набувають благородного блиску. Хоча при цьому і зменшується кількість тканини, проте вона набуває нової відмінної властивості - її стає легко пофарбувати. Процес мерсеризації змінює структуру бавовняного полотна, що робить нитку як би набряклою і щільною, міцною. Нині процес мерсеризації невіддільний від загальної технології виробництва сатину.
Види сатину
Сатин можна розділити на кілька видів.
Перший - це власне сатин, описаний вище: бавовняні нитки в подвійному плетінні.
Другий вид сатину - це сатин-жакард. Як відомо, жакард - це тканина зі складним переплетенням ниток. При виготовленні сатин-жакарда в стандартне плетіння додають жакардове плетіння, тобто плетіння на жакардовом верстаті. Верстату задається певна програма, при цьому використовуються нитки різних кольорів. Малюнок виходить дуже цікавим і загадковим, але і коштує така тканина набагато дорожче звичайного сатину.
Третій вид - це мако-сатин. Це свого роду певний клас сатину без домішок, екстра-класу. Мако-сатин має особливу шовковистість і гладкість. При виготовлені полотен з мако-сатину суворо дотримуються пропорції поздовжніх і поперечних ниток, що теж впливає на клас тканини.
І, нарешті, найдорожчий і елітний вид - це купонний сатин. Вироби з купонного сатину шиються не з сатинового рулонного полотна, а зі спеціально підібраного за розміром матеріалу. Створюються спеціальні ескізи для постільних комплектів, в яких враховується все: від естетично приємних кольорів і півтонів до розмірів наволочок і простирадл. Цей вид сатину можна назвати штампуванням, це справді елітна тканина, для цінителів постільної білизни.
Вироби з сатину
Про види виробів з сатину не можна сказати, що їх безліч. Сатин в основному використовують для виготовлення постільної білизни. І, як би прозаїчно це не звучало, саме постільна білизна задає тон для спокійного сну і допомагає відновити сили. Погана постільна білизна здатна ввести людину в похмурий настрій з самого ранку, а постільна білизна з сатину чудово дарує тепло і затишок, ніби огортаючи сплячого. Оскільки сатин досить погано відводить тепло від тіла людини, в цьому є свої плюси і мінуси. Постільну білизну з сатину краще використовувати взимку, коли хочеться зігрітися. Однак влітку сатин не дає охолоджуватися тілу, в зв'язку з чим краще замінити його на іншу тканину, наприклад, шовк.
Крім постільної білизни, з сатину також шиють чоловічі сорочки, жіночі сукні. Нерідко сатин не найвищої якості застосовують як підкладочну тканину.
Ще один напрямок у використанні сатину - це натяжні сатинові стелі. Це застосування ще настільки нове, що навіть не всі чули про нього. Сатинові натяжні стелі відрізняються від інших видів особливою грою світла, яку може забезпечити тільки сатин. Перламутрове освітлення ідеально для людей, яким не подобається зайвий глянець, однак і матовість здається нудною. Також сатинові натяжні стелі сподобаються людям, які готові привнести в інтер'єр своєї квартири щось нове, адже знайти натяжні стелі з принтом дуже складно, їх роблять, як правило, на замовлення за кругленьку суму, а з сатиновими стелями це реально, економно, та і варіантів забарвлень у продажу дуже багато.
Догляд за виробами з сатину
Оскільки основними виробами з сатину є постільні комплекти, то можна зрозуміти, наскільки часто доводиться прати сатин. Однак він добре зарекомендував себе при регулярному використанні. Сатин витримує прання до 95 °С, однак якщо на виробі з сатину є забарвлені елементи, краще прати при температурі не вище 60 °С, а сатин екстра-класу - до 40 °С. Засоби, що використовуються при пранні, не повинні містити відбілювача. Вироби сушаться в розправленому вигляді, машинна сушка не рекомендується. Вважається, що білизна з сатину здатна витримати 200-300 прань без втрати якості, після чого вона злегка линяє і тьмяніє.
Натяжні стелі з сатину необхідно іноді протирати сухою серветкою, це зніме пилюку. Можна також приготувати 10-відсотковий розчин нашатирного спирту, нанести на стелі і протерти. Не варто використовувати поролон, щітки та інші абразиви при очищенні сатину. Зараз у продажу можна знайти спеціальні засоби по догляду за сатиновими стелями.