Жакардова постільна білизна: поради щодо вибору, переваги і недоліки
- 06 липня 2021 22:49:44
- Переглядів: 1510
Історія тканини
Створення візерунків на тканому полотні шляхом переплетіння різноколірних або неоднорідних за складом і структурою ниток відомо людству здавна. Однак сучасний жакард зобов'язаний своїм зовнішнім виглядом, технологією виготовлення і назвою французькому винахіднику на ім'я Жозеф Марія Жакар. Жакардовий ткацький верстат, або "жакардова машина" був сконструйований і випробуваний в 1804 році. З того часу процес створення складної тканини був спрощений, стало можливим створювати полотна набагато швидше. На знак подяки за винахід сам Наполеон наказав встановити Жакару пам'ятник.
Пізніше французькому новатору встановили пам'ятник в Ліоні. Машина оснащена спеціальним зевоутворювальним механізмом, який дозволяє створювати різні декоративні полотна, скатертини та навіть килими. Під час плетіння на верстаті є можливість регулювати та відстежувати переміщення кожної нитки, яка утворює складний візерунок. Саме винахід верстата дозволив виготовляти жакард в промислових масштабах, здатних задовольнити попит на естетичну меблеву оббивку, домашній текстиль і, звичайно, вишукану постільну білизну.
Технологія виготовлення жакарда
Як згадувалося вище, для створення жакарду використовують різні волокна, в основному бавовну, льон, шовк і натуральну шерсть, а також синтетичні нитки.
- Бавовна — рослинне волокно. Відрізняється м'якістю і легкістю. Матеріал безпечний для здоров'я людини, добре пропускає повітря, легко забарвлюється і надійно зберігає колір. Чиста бавовна сильно мнеться і сідає, незабарвлені нитки жовтіють під впливом сонячного світла.
- Льон — волокно рослинного походження. Вважається безпечним, екологічним матеріалом, міцним, довговічним, зносостійким. Льон не електризується, пропускає повітря, вбирає вологу. Чиста незабарвлена тканина має антисептичні властивості. Як і більшість натуральних тканин, льон мнеться.
- Шовк — білкове волокно, яке отримують з коконів тутового шовкопряда. Натуральний шовк вільно пропускає повітря, добре вбирає вологу, має властивість терморегуляції. Тканина гігієнічна, довговічна, відбиває сонячне світло і тому красиво блищить. Матеріал слід берегти від ультрафіолетових променів, вологи, впливу високих температур.
- Шерсть — волокно тваринного походження. Вовняні нитки отримують, обробляючи зістрижений або вичесаний волосяний покрив тварин (овець, кіз, верблюдів, лам та інших). Натуральна шерсть відрізняється м'якістю, легкістю, вона добре зберігає тепло, вбирає вологу, пропускає повітря і зігріває.
- Поліестер — синтетичне поліефірне волокно. Матеріал міцний, довговічний, зносостійкий, формостійкий. Традиційно, синтетика практично не мнеться, легко відпирається, не вигоряє на сонці.
Жакард, що складається з різних за походженням ниток, називають змішаним, або комбінованим. Міцність тканини безпосередньо залежить від товщини ниток, задіяних в плетінні. Чим вони товщі, тим міцніше тканина. Готовий тканий малюнок жакарда нагадує рельєф або тиснення, при торканні рукою можна відчути благородну і делікатну нерівність матеріалу. Жакард буває матовим і глянсовим, в залежності від матеріалів, які були використані при плетінні.
Синтетичні нитки в складі тканини роблять постільну білизну фінансово доступною для широкого кола покупців. Синтетика не знижує якість полотна, навпаки, робить його більш міцним, підвищує опірність забрудненням, захищає від розтягнень і деформацій.
Жакард буває:
- однотонним — полотно складається з рівномірно забарвлених в один колір ниток;
- набивним — на готову тканину наносять різнокольоровий малюнок, найчастіше застосовується для полотен, які складаються з різних за походженням ниток.
Різновиди тканини:
- Атлас-жакард — часто виготовляється з синтетики, тканина міцна і надзвичайно проста в догляді.
- Котон-жакард — щільний матеріал з бавовни, часто з додаванням синтетики. Застосовується для створення інтер'єрного декору і оббивки.
- Сатин-жакард — гладкий, блискучий матеріал, традиційно використовується для пошиття постільних комплектів.
- Стрейч-жакард — завдяки додаванню лайкри (синтетичне волокно, що розтягується) тканина виходить еластичною, зазвичай використовується в якості чохла для ортопедичних подушок і матраців.
- Зносостійкість — завдяки міцності і складному плетінню, жакард не стирається, не стоншується, чинить опір розривам і служить власнику довгі роки, зберігаючи естетичний зовнішній вигляд.
- Формостійкість — тканина щільна, тому досить жорстка і добре зберігає форму. Рельєфна текстура не дозволяє простирадлу мігрувати по ліжку, а також не зісковзує зі сплячої людини (з оголеної шкіри або з гладкої натільної білизни).
- Гігроскопічність — матеріал швидко вбирає воду, зайва волога не залишається на шкірі, завдяки чому сон буде комфортним.
- Повітропроникність — незважаючи на щільне з'єднання ниток, жакард пропускає повітря, забезпечуючи аерацію простору під ковдрою, попереджає наслідки пітливості.
- Терморегуляція — тканина зберігає теплий повітряний прошарок між тілом людини і ковдрою, не пропускає холодне повітря.
- Безпека — в більшості випадків жакардова постільна білизна виготовляється з якісних, гіпоалергенних матеріалів органічного походження. Тканину можна використовувати щодня, а також в урочистих випадках, для прийому гостей і для організації романтичних вечорів.
- Естетичний зовнішній вигляд-матеріал виглядає дуже гідно, дорого, привертає увагу, прикрашає спальню.
- висока вартість;
- жакард вимагає делікатного догляду і дбайливого ставлення.
Жакард часто порівнюють з гобеленом, теж візерункової тканиною, що представляє собою цілі живописні полотна з справжнісінькими сюжетними картинами і складними орнаментами. Гобелени, в основному, створюють вручну, жакард-промисловим способом.
Властивості жакардової постільної білизни
Крім привабливого зовнішнього вигляду, жакард відрізняється вражаючим переліком переваг. Це щільний матеріал, що ідеально підходить для створення носких, практичних виробів. Постільна жакардова білизна дуже довговічна і міцна.
У числі переваг матеріалу можна назвати:
Недоліки:
Крім постільної білизни, з жакарда створюють різноманітні предмети гардероба (спідниці, сукні, жакети, жилети, піджаки), а також домашнього текстилю (штори, скатертини, декоративні серветки, килими).
На що слід звернути увагу при покупці білизни
Щоб придбати якісну постільну білизну, яка буде дійсно довговічною і презентабельною, досить слідувати декільком рекомендаціям.Не можна нехтувати читанням ярлика або етикетки, де буде вказано розмір виробу, склад, країну-виробник, контактні дані виробника.
Невисока ціна на комплект з жакарда може сигналізувати тільки про низьку якість виробу, кустарний спосіб виготовлення або про використання виключно синтетичних матеріалів. При покупці бажано розгорнути кілька елементів комплекту і перевірити стан тканини.
Жакард не повинен просвічуватися, всі нитки в плетінні повинні щільно прилягати одна до одної. Неприпустимі нерівні машинні строчки, волокна, що вибиваються, невідповідні в тон нитки, якими зшивалися деталі наволочки або підодіяльника. Вибираючи білизну, необхідно орієнтуватися на спальні аксесуари, для яких вона призначається. Важливо, щоб комплект не був меншим за ковдру і подушки, інакше приналежності в ньому просто не помістяться. Занадто маленьке простирадло буде незатишно ковзати по великому ліжку. Ковдра буде зміщуватися і збиватися в невідповідному за розміром підодіяльнику.
Якщо ви не знаєте точних розмірів вашого спального приладдя в сантиметрах, орієнтуйтеся за традиційними назвами: «Двоспальний комплект», «Полуторний», «Євростандарт».
Жакардова постільна білизна — це елітний текстиль.
Догляд і правила зберігання
Незважаючи на те, що жакардова постільна білизна підходить для щоденного використання, комплекти вимагають делікатного догляду, дотримання загальних правил прання, сушіння та зберігання виробів.
Точні рекомендації завжди вказуються виробником на ярлику або етикетці, тому що склад тканини може бути різним – від цього змінюються умови догляду.
Допускається ручне і машинне прання. Відповідна температура води — близько 30 градусів. Не рекомендується застосовувати агресивні порошки і відбілювачі.
Жакард не можна активно віджимати, терти, викручувати. Не рекомендується використання машинної сушки. Щоб видалити зайву воду, досить злегка віджати виріб руками або дозволити воді стекти в ванну.
Сушать постільну білизну з жакарда в добре провітрюваному приміщенні, на балконі або на вулиці в тіні. Жакард можна гладити з вивороту. Постільну білизну бажано закривати покривалом, яке вбереже тканину від пилу, сонячного світла і кігтів тварин.
Зберігають постільні комплекти акуратно складеними, в сухій і просторій шафі. Дотримання цих нескладних рекомендацій допоможе зберегти цілісність і м'якість тканини, красу візерунка і експлуатаційні характеристики матеріалу.
Постільна білизна з прекрасної жакардової тканини – розкішна прикраса спальні, привід урізноманітнити романтичні стосунки. Така білизна стане прекрасним подарунком для близьких людей, підійде в якості презенту на весілля або ювілей, а також новосілля.
Вишуканий зовнішній вигляд жакардових комплектів зберігається довгий час, не вимагає особливого догляду, складного обладнання або професійних знань. Незважаючи на високу ціну, жакард — зносостійка, довговічна, практична і абсолютно безпечна для здоров'я тканина.